israel brazil israel brazil
הרשמה לניוזלטר

שם (חובה)

דואר אלקטרוני (חובה)

שפה מועדפת

הכנס את הקודcaptcha

סרטונים על ברזיל
ברזיל | מדינות וערים

המודל הישראלי של העברת טכנולוגיה קורץ לברזילאים המבקשים לאמצו וליישמו בברזיל. ביקור של משלחת מטעם האוניברסיטה הקתולית של ריו גרנדה דל סול בארץ, המחיש את המאמץ להידוק השת"פ בתחום זה בין שתי המדינות. יחסים אקדמיים על הציר מדע-תעשייה

אלון שפירא


מימין: פאולו רוברטו פרנקו (PAULO ROBERTO FRANCO ), פרופ' ז'ואקין קלוטט ( PROF. JOAQUIM CLOTET ), נשיא האוניברסיטה, פרופ' פאול דוד פייגין, סגן נשיא אקזקוטיב של הטכניון, דריו אזבדו (  AZEVEDO DARIO), סגן נשיא ליחסים בין מוסדיים ובינלאומיים, מרלי אליזבת ריטר דוס סנטוס ( MARLI ELIZABETH RITTER DOS SANTOS ), מתאמת הלשכה להעברת טכנולוגיה, וד"ר שמואל ירושלמי, יו"ר לשכת המסחר והתעשייה ישראל ברזיל


בחודש מאי האחרון ביקרה בארץ משלחת של האוניברסיטה הקתולית של ריו גרנדה דו סול מהעיר פורטו אלגרה, ברזיל. ( PUCRS PONTIFICIA UNIVERSIDADE CATOLICA DO RIO GRANDE DO SUL )  בראש המשלחת עמד נשיא האוניברסיטה, פרופ' ז'ואקים קלוטט( PROF JOAQUIM CLOTET) המשלחת ביקרה בתל-אביב, ירושלים, חיפה ורחובות, במטרה להדק את קשרי האוניברסיטה עם מוסדות להשכלה גבוהה ופארקים טכנולוגיים בישראל. היעד המרכזי של המשלחת היה להכיר מקרוב את הניסיון הישראלי המוצלח בכל הקשור לניהול הקניין הרוחני האקדמי והעברת טכנולוגיות מהאקדמיה לתעשייה, באמצעות חברות היישום האוניברסיטאיות. ואכן, חלק ניכר מהביקור הוקדש לקיום מגעים עם האחראים לפעילות זו במוסדות האקדמיים בהם ביקרו האורחים. חברי הקבוצה ביקרו במספר מרכזי מצויינות )המהווים חלק מהיוזמה הממשלתית להשבת מוחות(, ביניהם המרכז הרפואי של תל-אביב, אוניברסיטת תל-אביב, האוניברסיטה העברית בירושלים, הטכניון ומכון ויצמן למדע, שם הכירו את חברת היישום "ידע" הפועלת להעברת טכנולוגיה וכן את המרכז לגידול חיות לניסויי מעבדה. על בסיס פגישות אלה נפתחו ערוצים חדשים לאינטראקציה בין האוניברסיטה הקתולית לבין המכון במישורים שונים כגון הנדסה, מדעי החיים, ביולוגיה ובריאות. במהלך החודשים נובמבר-דצמבר הקרובים צפויים להגיע לישראל חוקרים של PUCRS להחלפת רעיונות בקשר למרכז לגידול חיות לניסויי מעבדה ותיפתח אפשרות לשיתוף פעולה עם המכון לחקר המוח של ריו גרנדה דו סול. בשנת 2012 צפויים ביקורים נוספים של משלחות בתחומי הספרות וההנדסה. להצלחת מבצע זה, אשר יצר פרספקטיבות חדשות של פעילויות משותפות, תרמה לשכת המסחר והתעשייה ישראל-ברזיל, אשר תמכה וסייעה בארגון וליווי הביקור, שכללו השתתפות ישירה של יו"ר הלשכה, ד"ר שמואל ירושלמי, בסיורים השונים.

מסורת של יחסים חיוביים

היחסים האקדמיים של PUCRS עם ישראל הלכו והתחזקו בשנים האחרונות. המשרד להעברת טכנולוגיה של האוניברסיטה הברזילאית ( ETT ) מקיים כבר קשר הדוק עם חברת "ישום", המנהלת את הקניין הרוחני של האוניברסיטה העברית בירושלים. ד"ר רנה בן-ישראל, מנהלת העברת טכנולוגיה ב"יישום", ארגנה את ביקור המשלחת הברזילאית באוניברסיטה. קודם לכן, היא ביקרה מספר פעמים בברזיל כדי להכשיר אקדמאים בתחום. כעת עוברת ETT מהלך של רה-ארגון, תוך כדי מיקוד בהעברת טכנולוגיה, כדוגמת המודל הישראלי.

דגש על חינוך ומחקר

אוניברסיטת PUCRS נוסדה בשנת 1931 , כאשר הושק המסלול הגבוה בניהול ומימון, בפורטו אלגרה, בירת ריו גרנדה דו סול. ב 9- לנובמבר 1948 קיבל המוסד הכרה כאוניברסיטה, לאחר שנוסדה בה פקולטות נוספות. מאז ועד עתה למעלה מ 140- אלף אנשי מקצוע הוסמכו באוניברסיטה. כיום, 87% ממרצי האוניברסיטה הם בעלי תואר שלישי ושני. האוניברסיטה מעמידה 67 אפשרויות לקורסים של הסמכה, 23 לתואר מאסטר, 19 לדוקטורט ועוד יותר מ 100- התמחויות שונות. קיימים בה מעל ל 200- מעבדות לפעילויות הכשרה ומחקר והיא נמנית על עשרת המוסדות להשכלה גבוהה בברזיל בעלי הערכה מיטבית בתכניות post-graduate ו- strictu sensu , וזאת על-פי נתוני משרד החינוך הברזילאי.

פארק טכנולוגי, מוזיאון מדעי ובי"ח אוניברסיטאי

לצד הפעילות האקדמית, פועל באוניברסיטה הקתולית גם פארק מדעי וטכנולוגי ( TECNOPUC ). בפארק זה פועלים כיום 80 ארגונים, חברות ומוסדות, לרבות מבני מעבדה של האוניברסיטה וחממה לפרויקטים( RAIAR) ומועסקים בו מעל ל 4,500- איש. בנוסף, הפארק כולל מרכז לאנרגיית שמש (פוטו וולטאית), שפועל לפיתוח וייצור תאים אלה, ונחשב לאחד היעילים ביותר מסוגו בעולם. בפארק גם פועל המרכז למצויינות במחקר וחדשנות בתחום הנפט, משאבים מינרליים ואחסון פחמן. הפארק שוכן בתוך הקמפוס האוניברסיטאי, על שטח של 54 דונם, ושולח זרועות גם לענפי טכנולוגיות המידע, תקשורת, שמירת הסביבה, אנרגיה ובריאות. הוא נחנך באופן רשמי ב 2003- , ופועלות בו, בין היתר, חברות כמו DELL ,HP וכן מרכז לחדשנות של מיקרוסופט. בשטח הפארק פועל גם מוזיאון למדעים וטכנולוגיה ובו ניתן למצוא שפע של אטרקציות, לרבות 700 ניסויים אינטראקטיביים בשטחי התקשורת, הדמיית הרי געש, רעידות אדמה, תולדות התפתחות היבשה, גיאות ושפל ועוד. בשטח המוקצה למחקר, נמצאות שתי קומות תת-קרקעיות המכילות אוספים מדעיים גדולים ומגוונים בתחומים של חקר המאובנים, דגים ועופות. כן פועל במקום בית החולים האוניברסיטאי SÃO LUCAS שהוא מוסד פילנתרופי לטובת הציבור. בית החולים מפתח פעילויות שונות של הדרכה, מחקר וטיפול רפואי ומשרת את כלל האוכלוסייה ללא הבדל מעמדי. בין השירותים הניתנים לציבור, יותר מ 60%- נכללים במערכת האחידה של שירותי הבריאות – (SUS) מערכת אוניברסלית של שירותים לבריאות הציבור. יתר השירותים ניתנים באופן פרטי ובמסגרת הסכמים. ולבסוף, כדאי להזכיר את פארק הספורט הפועל במקום. מדובר במתחם מודרני לפעילויות ספורטיביות, המבוסס על תקני איכות בין-לאומיים וטכניקות בנייה מן המתקדמות ביותר. הוא מיועד לביצוע מגוון רחב של סוגים וסגנונות ספורט, והוא פועל בשני מבנים עיקריים: הבניין הרב-ספורטיבי והאצטדיון האוניברסיטאי.

 

 

 

 

 

 

 

 

בנין ראשי של הפארק הטכנולוגי

 

 

 

 

 

 

 

בנין מועדון הספורט של האוניברסיטה

מזג אוויר בברזיליה
Brasilia
+21°C
Partly Sunny with Thunder Showers
מחשבון שער מט"ח