israel brazil israel brazil

הרשמה לניוזלטר

שם (חובה)

דואר אלקטרוני (חובה)

שפה מועדפת

הכנס את הקודcaptcha

סרטונים על ברזיל

ברזיל | מדינות וערים

ברזיל חווה אווירה של צמיחה כלכלית ושיפור איכות החיים של האוכלוסיה, ובאותה חשיבות או אפילו בחשיבות יתרה, של יציבות פוליטית, חוקתית ומימוש מלא של הדמוקרטיה.

זוהי דמוקרטיה שמשתפרת, מפני שהדיאלוג הוא רחב וכל השכבות החברתיות משיגות רווחים אמיתיים. אבל, במיוחד השכבות הזקוקות להם יותר.

בחודש ינואר 2003, כאשר החל הממשל של הנשיא לשעבר לולה, הייתה ברזיל בין עשר הכלכלות הגדולות בעולם, אך אחת המדינות עם חלוקת ההכנסות הגרועה ביותר.מה ששינה את המציאות הזאת, היה המאמץ שהתרכז בשינוי סדרי העדיפויות כדי להעמיד את האג'נדה החברתית בעדיפות עליונה. זה התאפשר רק משום שהצלחנו לקדם שילוב נדיר ומיוחד בין: צמיחה כלכלית בת קיימא, הקטנת אי השוויון החברתי, וחיזוקה של הדמוקרטיה. הממשלה חתרה להוכיח כי ניתן היה לחלק את ההכנסות ולגרום לצמיחת הכלכלה. וזה עבד, כי אי השוויון ירד והגיע לרמה הנמוכה ביותר ב 50 השנים האחרונות. בעשר השנים האחרונות, ההכנסה של העשירים ביותר גדלה ב- 10%, אבל התוצאות היו הרבה יותר טובות עבור 50% העניים ביותר, כאשר ההכנסה לנפש עלתה בשיעור ריאלי של 68%.

שגרירת ברזיל בישראל הגב' מריה אליזה ברנגר

ברזיל יצרה בשמונה שנים יותר מ-15 מיליון מקומות עבודה, ובשנת 2011 נוצרו מעל שני מיליון מקומות עבודה. בסיכום ממשלות לולה ו Dilma עד עכשיו, נוצרו יותר מ – 17 מיליון מקומות עבודה חדשים. המבנה החברתי השתנה לטובה: 28 מיליון ברזילאים יצאו ממעגל העוני ו-39 מיליון אנשים עברו למעמד הביניים. תוצאות אלה הושגו כי היה שילוב של מדיניות הפיתוח הכלכלי ושל ההכללה החברתית. המאבק נגד העוני והגדלת ההכנסות של העובדים הפכו למנוע של הצמיחה בת קיימא.

כאשר הממשלה פנתה לכולם ולא עוד רק לשליש מכלל האוכלוסייה, החל להתעורר פוטנציאל עצום שהיה רדום.

דוגמא: תוכנית Bolsa Familia (סיוע משפחתי), חלק מרכזי של האסטרטגיה (אפס רעב) “fome zero”. מלבד הבטחת הכנסה – שהיא דבר מאוד חשוב עבור אלו שאין להם – תוכנית Bolsa Familia מאפשרת אזרחות מלאה למוטבים שלה, מציעה תקווה ויוצרת תנאים למען חיים טובים יותר. התנאי העיקרי של המשפחות העניות להמשיך לקבל את ההטבה הוא שליחת ילדיהם לבית הספר וביצוע חיסון חובה. גם מהאמהות נדרש טיפול טרום לידה.הכסף של Bolsa Familia שניתן לאם המשפחה, הופך ל: לחם, בגדים, ציוד לבית הספר, מכשירים ביתיים, וכן הלאה, בצורה כזאת הוא גם מניע את הכלכלה.13 מיליון משפחות ברזילאיות ו – 52 מיליון בני אדם כבר נהנים מהתוכנית Bolsa Familia, שרבים מהם הפכו ללקוחות של בנקים בפעם הראשונה בחיים שלהם. מספר חשבונות בנק האישיים בברזיל קפץ מ -70 מיליון בשנת 2003 לכ 118 מיליון ביולי האחרון. התוכנית יצרה מנגנונים להכשרה מקצועית, המאפשרים למשפחות העניות להתפרנס בהמשך ללא סיוע ממשלתי.

סקר שנערך ע"י המשרד לפיתוח חברתי מראה כי מאז תחילת התוכנית בסוף 2003 ועד עכשיו כ-6 מיליון משפחות לא זקוקות יותר לסיוע.

תכנית נוספת היא "אור לכל" (luz para todos) , שהתחילה בנובמבר 2003 כדי לספק חשמל לאזורים נידחים ברחבי ברזיל. עד היום ליותר מ-13 מיליון אנשים יש כבר חשמל בבתים בזכות תוכנית זו. רוב המשפחות שהגיע אליהם חשמל, רכשו מכשירים כמו מקררים, טלויזיות וציוד סאונד. זה גרם להמשך תנופה במשק. מכשירי החשמל הגיעו בעקבות ייצור של אלפי עמודים, מאות אלפי קילומטרים של כבלים חשמליים ורכיבים אחרים להעברת אנרגיה חשמלית.

שכר המינימום עלה בפועל ב-62% בין השנים 2003 ו 2010. למעשה כל העובדים של כל הקטגוריות זכו בעליית שכר ריאלית.יחד עם עלייה בתעסוקה, העלאות שכר, ותוכניות Bolsa Família ו"אור לכל", נוספה הגדלה חסרת-תקדים של אשראי –מ-219 מיליארד דולר בשנת 2002 אל 1 טריליון דולר בדצמבר 2010. גידול של כמעט פי חמישה בשמונה שנים. האשראי גדל, אך בעיקר גדלה הגישה לאשראי על צורותיו השונות. מיליוני משפחות עברו לחיות בתנאים נוחים יותר והכלכלה קיבלה פוש חזק. הלוואות ניתנו על בסיס המשכורות, לפיהן ניתן להתחייב עד לגובה 30% מהמשכורת או הפנסיה. הורחב המימון לחקלאות המשפחתית והעסקית, וכך מיליארדי REAIS נכנסים ליצור והמסחר. בשנה שעברה בוצעו 10 מיליון פעולות של הלוואות צמודות לשכר.

במסגרת תוכנית נוספת, שהוקמה בשנת 2005, סוחרים קטנים משיגים אשראי בנקאי עם הדרכה טכנית כדי לשפר את העסקים שלהם. בעקבות התנאים החדשים נוצר מעמד ביניים חדש שהרחיב את השוק הצרכני למוצרים, ומהווה 45 אחוז מהמכירות של מכשירים ביתיים; 43 אחוז מהמכירות של רהיטים, והוא הצרכן העיקרי למוצרי היגיינה, ניקיון ומזון.

מר יוסי לבנה –משרד החוץ והגברת קלרה אנט

כולם הרוויחו: הרוויחו אלה שנהנו באופן ישיר מהתוכניות; הרוויחה כל החברה הברזילאית כי צומצם אי השוויון, והרוויחו התעשייה, הבנקים, המסחר הקמעונאי והסיטונאי ועוד.

גם בשנה הראשונה של הממשל של הנשיאה Dilma Rousseff ממשיך גידול של מעמד הביניים. בחודשים האחרונים יותר מ – 3 מיליון ו – 700 אלף איש הצטרפו למעמד זה.

בתרחיש זה, היה צורך להרחיב את התשתית. לכן, בשנת 2007 הממשלה הציגה והתחילה לבצע את תוכנית האצת הצמיחה, PAC, פורטפוליו של פרויקטים בסיסיים לפיתוח המתמשך של ברזיל.

הממשלה הפדרלית הרחיבה את ההשקעות של המדינה ושל המחוזות מ -1.5 אחוז מהתל"ג בשנת 2003 ל – 3.1 אחוז בשנת 2010. הגידול בהיקף עבודות התשתית יצר עליה משמעותית במקומות עבודה, וזה עזר להתמודד עם המשבר העולמי. מעטות המדינות בעולם שיש להן, כיום, השקעות בתשתיות כמו בברזיל, שבונה בו-זמנית שלוש תחנות כוח הידרו-חשמליות מהגדולות בעולם:

Santo Antonio, Jirau ו- Belo Monte. יחד, יהיה להן פוטנציאל להפקת יותר מ-17 אלף מגוואט.

כמו כן, שלוש מסילות הברזל הגדולות בעולם שנבנות היום הן בברזיל. המסילה צפון–דרום, מסילת מערב-מזרח, וה-Transnordestina כולן יחד כ-5000 ק"מ.שתי תעלות באורך כולל של 622 ק"מ יקחו חלק מהמים של ריו סן פרנסיסקו ליותר מ 12 מיליון תושבים מ-390 ערי האזור היבש ביותר של המדינה. (יותר מהמרחק בין מטולה לאילת).עבודות אלה, שהן חלק של תוכנית האצת הצמיחה, ישנו את ברזיל ויגדילו את האמון של הברזילאים בעתיד טוב יותר.

עכשיו, ברזיל תמשיך לזנק קדימה עם השלב השני של PAC, עם השקעה של 530 מיליארד דולר בתברואה, בריאות ותשתיות.

פרט לשיפור איכות החיים, ההשקעות של PAC 2 בתשתיות ישפרו את דרכי התחבורה בים, באויר וביבשה. השיפור יתבטא בנגישות ושילוב לוגיסטי בין כלי התחבורה השונים.

במסגרת המשך תוכנית "ביתי, חיי" לבניית דיור בר השגה, תינתן תנופה לענף הבניה, על ידי בניית עוד שני מליון יחידות דיור עד 2014.

בתוכנית PAC 2 כלולים כמעט 50 מיליארד דולר עבור עבודות לקראת גביע העולם ב – 2014 והמשחקים האולימפיים ב- 2016.

מימין לשמאל :שלמה למפרט, קלרה אנט, ד"ר שמואל ירושלמי

חברת הנפט הברזילאית והשניה בגודלה בעולם פטרוברזPETROBRAS השקיעה 35 מיליארד דולר רק בשנת 2010 ומתכננת להשקיע עוד 224 מיליארד דולר עד 2014. ההשקעות כוללות: פלטפורמות, מקדחים, יחידות אחסון וכלי שיט. השקעות אלו נחוצות לתמיכה בהמשך המחקר של תחום הפקת הנפט במי ים עמוקים כ-7,000 מטר. הנשיא של פטרוברז José Sérgio Gabrielli תמיד מזכיר שכיום זו התוכנית העסקית הגדולה ביותר בביצוע בעולם. זה יותר ממה שהשקיעה ממשלת ארה"ב בעשר שנים כדי לשלוח את האדם לירח.

שרשרת הנפט מהווה 12% אחוז מהתל"ג (תוצר הלאומי הגולמי) של ברזיל. אלפי חברות מרוויחות, וירוויחו, מהתהליך, כספקיות שירות. ההשקעות בתשתית דורשות שרשרת יצרנית מתפקדת. אחד הסמלים הבולטים ביותר של תהליך זה הוא תחייתה של תעשיית המספנות הברזילאית, כיום במקום הרביעי במספר ההזמנות בעולם.

תהליך ענק זה בשילוב עם תוכניות הרווחה, שינה את המפה האזורית של הפיתוח הברזילאי. האזורים צפון וצפון – מזרח, שקודם לכן לא נלקחו בחשבון בתוכניות פיתוח בברזיל, הם בעלי קצב הצמיחה המהיר ביותר כיום, תודות להשקעות ציבוריות, פרטיות ולעלייה ברמת החיים באזור.

עם 30% אחוז מכלל האוכלוסיה, אזור צפון מזרח נחשב כיום לסין הברזילאית. האזור שהיה ידוע פעם בגלל הבצורת, העוני וההגירה למדינות אחרות בתוך ברזיל, הפך להיות אחד המנועים העיקריים של ההתרחבות הכלכלית. התל"ג בצפון מזרח ושוק העבודה גדלו יותר מהממוצע הארצי.

תוצאה נוספת של התחזקות השוק הפנימי ושל הצריכה העממית הייתה התפוצצות היזמות בברזיל. אל מול יותר הזדמנויות, הרבה יותר ברזילאים העזו לפתוח עסק משלהם. כיום יש 7מיליון עסקים קטנים בברזיל, המהווים 52% אחוז מהתעסוקה.

תוכנית PAC 2, גביע העולם ב-2014, המשחקים האולימפים ב-2016, ההמשך של תוכנית "ביתי ,חיי" ותכניות פטרוברז מבטיחים כי בשנים הקרובות, ברזיל תמשיך לצמוח בצורה בת קיימא ותיצור יותר תעסוקה, יותר הכנסות ואיכות חיים טובה יותר עבור כל הברזילאים.

צמיחה ופיתוח התשתית הם היסודות, אבל מה שמכתיב את העתיד של המדינה הוא החינוך הציבורי האיכותי, שהוא גם כלי רב עוצמה לצמצום הפער החברתי.

הנשיא לשעבר לולה, שם לו למטרה לשפר את החינוך הציבורי בברזיל ולהפוך אותו לנגיש לכולם.

מימין לשמאל : שגרירת ברזיל בישראל הגב' מריה אליזה ברנגר, ד"ר שמואל ירושלמי קלרה אנט

ההשקעה הציבורית בחינוך עלתה מכמעט 4 אחוז מהתל"ג (התוצר הלאומי הגולמי) בשנת 2000 ל – 5% אחוז בשנת 2009. ועכשיו הנשיאה Dilma Rousseff התחייבה להגדיל את ההשקעה בחינוך בהדרגה ל-7%.

אחת מהדאגות הייתה והינה, להבטיח שצמיחה כלכלית, הכללה חברתית והשקעות בתשתיות לא יפגעו באיכות הסביבה.ברזיל ניפצה את הדעה הרווחת כי יש ניגוד בין פיתוח לבין דו קיום עם הסביבה. בשמונה השנים האחרונות, קצב כריתת היערות באזור האמזונס ירד ביותר מ – 75%.

ברזיל דוגמא בקנה מידה עולמי לשימוש באנרגיה נקיה ומתחדשת: 47% של הליבה הברזילאית מגיעים ממקור כזה. יש לציין שהממוצע העולמי לא עובר את ה– 13%. כמו כן 82% אחוזים מהאנרגיה החשמלית מופקים ממקורות מתחדשים: תחנות הידרו–חשמליות, ביומסה ותחנות רוח.

בנוסף, התשתית מתרחבת עוד יותר, כדי לשלב את ברזיל לתוך דרום אמריקה ולהקל על הגישה לאוקיינוס השקט ולשוקי אסיה והמזרח התיכון.

בתחילת 2003 רבים הטילו ספק, בכוונת הממשלה לגוון את שותפות הסחר שלה. הסחר הבילטראלי בין ברזיל ואסיה גדל פי 7, והסחר הבילטראלי בין ברזיל ואפריקה, בין ברזיל ודרום אמריקה ובין ברזיל למזרח התיכון גדל פי 4. הגישה הזאת של גִּיוּוּן בּשֻּׁתָּפוֹת הַסַּחַר והרחבת הקשרים עם מדינות העולם, היא שאפשרה את שיתוף הפעולה בין מרקוסול לישראל, השותפה הראשונה מחוץ לאזור זה. ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, יזם את רעיון ההצטרפות בביקורו בברזיל. מיד הנשיא לולה קיבל את ההצעה, וכפי שכולם יודעים, תרם ופעל להפוך אותה למציאות.

הסכם מרקוסול עם ישראל נחתם במונטבידאו בדצמבר 2007 ונכנס לתוקף, באופן בילטרלי, בין ברזיל לישראל, באפריל 2010, ההסכם תקף עבור פרגוואי, אורוגוואי וארגנטינה.

ברזיל מייצאת לישראל בעיקר סחורות בסיסיות, כמו בשר, סויה, וסוכר – ומייבאת כימיקלים, תרופות, ציוד חשמלי וציוד אחר.ככל שהקשר הזה יתחזק וישתפר הוא ימשוך תשומת לב רבה מאנשי עסקים בשתי המדינות.משבר 2008 הוכיח פעם נוספת כי ברזיל פעלה נכון בגיוון שותפות הסחר שלה, שמנע ירידה גדולה יותר ביצוא. זו סיבה נוספת לכך שברזיל הייתה אחת המדינות האחרונות להרגיש את השפעות המשבר ואחת הראשונות להתאושש.הממשלה הייתה בטוחה כי שילובם של: אחריות פיסקלית, שיפור תנאי החיים והצריכה של עשרות מיליוני ברזילאים, פרויקט PAC בתשתית ודיור, והגיוון (והַגִּיוּוּן) בסחר שלנו, יגנו על המדינה מפני המשבר.

הממשלה גייסה את החברה – המעסיקים, העובדים, הרמות האחרות של הממשלה – כדי להתמודד עם המשבר ביחד, ומיד גִּיבַּשְׁנוּ פתרונות. הורדנו את רמת ההלימות של הבנקים וקנינו בנקים קטנים. צמצמנו מסים על מוצרים בני קיימא; הגדלנו האשראי מהבנקים הציבוריים.כולם פחדו מהמשבר. הציבור חשש לקנות, ואנשי עסקים חששו להשקיע. הממשלה הסבירה לברזילאים שהמשך הצריכה יוביל לביטחון רב יותר נגד המשבר.

מימין לשמאל : קלרה אנט, מר ז'ק טרפינס-נשיא הקונגרס היהודי אמריקה לטינית ,ד"ר שמואל ירושלמי, סנדרה רג'ואן ,דרור רג'ואן ,שלמה למפרט
סימנים ראשונים המראים כי הממשלה צדקה הופיעו כבר במרץ 2009: ענף מוצרים בני קיימא חזר לעבוד באופן נמרץ, עם מכירות שיא של מכוניות, מכונות כביסה, מקררים, כיריים וכו'.

תוצאות אלו מראות כי לממשלה היה בטחון במדינה ואמונה בתושביה. לממשלה היה תפקיד מכריע בהיותה גורם המשלב תכנון ומנחה קווים לפיתוח המשק.

הממשלה האמינה בעם הברזילאי, בבעלי העסקים ובמיליוני יזמים הדבקים בכל הזדמנות לשפר ולגדול. הביטחון של הנשיא לולה הוא אותו הבטחון שעכשיו מדרבן את הנשיאה Dilma.

הרזרבות הבינלאומיות עלו מ – 33 מיליארד דולר בסוף 2002 ל – 350 מיליארד דולר כיום. הבנקים בברזיל יציבים והלימות הבנקים מאפשרת להתמודד עם כל בעיית אשראי אפשרית.

על רקע הקשיים החדשים של מדינות אירופה וארצות הברית, בנוסף לאחריות פיסקלית, הנהיגה הנשיאה Dilma, יוזמות חדשות חשובות. התוכנית "ברזיל גדולה יותר", של המדיניות התעשייתית, והתוכנית "ברזיל ללא עוני", מתקדמות, מחזקות את השוק הפנימי ומקדמות השקעות בחדשנות טכנולוגית.

מימין לשמאל – מר רפי הרפז-מנהל אמריקה ואפריקה מחלקה כלכלית -משרד החוץ

ברזיל ואמריקה הלטינית חוות את אחד המחזורים המבטיחים ביותר בהיסטוריה. אמריקה הלטינית ה"מסכנה" נשארה מאחור. יש עדיין בעיות חברתיות חמורות שיש להתגבר עליהן, אבל הדרך הולכת ונבנית.

לדוגמה, בתוך שני עשורים היקף הסחר עם מרקוסול, עלה ב-860 אחוז. מ-4.5 ל-391 מיליארד דולר. זו הוכחה נוספת לחשיבות חתימת ההסכם בין ישראל לבין מרקוסול.

בעולם הזקוק ל: חומרי גלם, קרקע ומזון. לאמריקה הלטינית יש חלק גדול מכל מה שהאנושות תצטרך במאה ה -21 כדי לספק הדרוש להישרדות ולפיתוח.

ברזיל הינה אחת מיצואני המזון הגדולים בעולם. באמריקה הלטינית נמצאות העתודות הגדולות ביותר של עפרות ברזל; המרחב הגדול ביותר של קרקע חקלאית; מגוון ביולוגי עשיר נמצא ביער הגשם הגדול בעולם; מלאים גדולים של נפט, גז, נחושת; העתודות הגדולות בעולם של בוקסיט, ניוביום, וליתיום, ופוטנציאל הידרואלקטרי עצום.אין לנו מלחמות, אין שנאה דתית. דמוקרטיה היא השפה המשותפת.

זהו רגע של אמון בברזיל, מדינה שצועדת להיות הכלכלה החמישית בגודלה בעולם, אשר תבלוט עוד יותר בארגון ובקיום גביע העולם והאולימפיאדה.

עתודות הנפט הן דרכון לעתיד, עם חינוך טוב יותר, התפתחויות טכנולוגיות והכללה חברתית. נעבוד הרבה, נעיז יותר, כדי לממש את העתיד המבטיח העומד בפני ברזיל.

הייתה לי הזכות ללוות את היצירה, ההבשלה והביצוע של הפרויקט הזה. מאז תחילת שנות התשעים, נסע לולה ברחבי ברזיל, במה שנקרא "שיירות של אזרחות", וכך הכיר לעומק את ברזיל ואת הברזילאים. השתתפתי נמרצות בתהליך זה. כשהגענו לשלטון, כבר צברנו ניסיון עשיר מאוד, שאיפשר לנו לפתח תוכניות לטיפול בבעיות העיקריות של המדינה שלנו: רעב, עוני, אי שוויון חברתי, אבטלה, חוסר שוויון הזדמנויות ודיור. עשינו זאת יחד עם מיגוון רחב של שותפים: אינטלקטואלים, מפלגות, יזמים, ותנועות חברתיות.

התמונה המשכנעת ביותר של התהליך הזה מורכבת קודם כל מבחירת הצמד: לולה – פועל ומנהיג איגוד מקצועי, וסגנו המנוח -José Alencar – יזם ענק, ולאחר מכן בבחירת האישה הראשונה כנשיאת ברזיל.

 

 

מר ז'ק טרפינס – נשיא הקונגרס היהודי אמריקה לטינית

 

 

 

 

 

מר ראובן שליסל –חבר נשיאות איגוד לשכות המסחר ויו"ר ענף המזון באיגוד לשכות המסחר

 

 

מר דני קטריבס מנהל מחלקת סחר חוץ ויחסים בינ"ל –התאחדות התעשיינים בישראל

מזג אוויר בברזיליה

Brasilia
+21°C
Partly Sunny with Thunder Showers

מחשבון שער מט"ח