top of page

השעייה של חוק גורמת לחברות לאבד מוטיבציה לפתח ולחדש

By  Claudia Rolli  , Felipe Oliveira - Folha de São Paulo

Translated by Yamit Cohen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מעבדת תרופות "קריסטליה": החברה צופה עיכובים בפרוייקטים המתוכננים, בעקבות השעית "החוק הטוב".

 

חברות אשר נהנו מההטבות של "החוק הטוב", כך הוא נקרא, אשר נותן הקלות מס לטובת מחקרים וחידושים, כבר מרגישים בהשלכות הכרוחות בכך והחלו בסדרה של מעשים כגון: הפחתה בהשקעות, עיכובים של פרוייקטים שמטרתם פיתוח תרופות חדשות וארגון של מרכזי מחקר בברזיל ובנוסף גם פיטורים של אנשי מקצוע מוסמכים, כל אלו כתגובה להשעית ההטבות המתוכננות ל- 2016.

כחלק מתוכנית התאמה פיסקלית של ממשלת ברזיל, שבראשה עומדת הנשיאה דילמה רוסף, השעיית "החוק הטוב" בספטמבר האחרון, שכתוצאה מכך ימנע מחברות להנות בשנה הקרובה מהתמריצים אשר מפחיתים את מס ההכנסה, יופתחו פעילויות מחקר וחידוש במדינה.

חשוב לציין שבמשך עשר שנים נהנו מהתועלת הזאת, מאז שחוק מס' 11.196, המוכר בתור "החוק הטוב", נוצר.

הגבלה זו מסכנת, לא רק את ההתקדמויות המתועדות במחקרים ובפיתוחים, אבל גם מעכבת את שיקום הכלכלה הברזילאית שנמצאת בשפל. מספיק שחברות יכנסו לפיגור, כדי להפוך אותן לפחות יעילות, דבר אשר יקשה עליהן להתמודד עם התחרות בשוק הבינלאומי.

 

9 מליון חוקרים צפויים להיות מפוטרים, מדווחות החברות. המספר מייצג 9% מסך כל אנשי המקצוע המיועדים לפרוייקטים לשנת 2016.

7 מתוך 11 חברות גדולות, אשר נענו לכתבה, מדווחות שהן כבר חשות בהשלכות בעקבות השעית החוק. סך הכל, 32 תעשיות אותרו מתוך 11 מגזרים (כימיים, רוקחות, רכב, תזונה, אינפורמטיקה ועוד). חלקם החליטו לא להגיב בעקבות חוסר הוודאות הקיימת בכלכלה ובפוליטיקה.

"VALLÉE", חברה אשר פיתחה חיסון נגד מחלת ה- FMD (מחלה נגיפית מדבקת מאוד אשר משפיעה על בעלי חיים, בעלי פרסות שסועות, כלומר בעלי שתי אצבעות כאשר המושפעים ביותר הם בקר לחלב ובשר ובקר חזירים), בעזרתו של "החוק הטוב", כבר הספיקה לבצע שינויים במעבדות ולהפחית ב- 30% את הצוות המעורב בפיתוח המחקר.

לדבריו של מוטו מוזר, מנהל החברה- "המצב הכלכלי העכשוי, והחלטות המתבצעות כמו השעית החוק, מגבילות את ההשקעות. לא רק העדרו של החוק משפיע באופן שלילי על התחרות בתעשייה הברזילאית. שיעורי ריבית גבוהים, הפחתה של חברות אשראי, העלייה בדולר ומסים גבוהים הם רק חלק מהדוגמאות של הנטל הגדול שנושאת התעשייה הברזילאית".

כיום, פועלים כ-100 חוקרים בפרוייקטים שונים בחברת "VALLÉE".

" השעיית החוק כיום, תואמת להגבלת חמצן לחולה שנמצא בהתאששות שהכי זקוק לכך", אומר מוזר.

 

בדרך החוצה

 

ההעברה של אמצעים, פרוייקטים, וכוח עבודה מיומן אל מחוץ לברזיל, יכולות להיות הסיבות לחוסר המוטיבציה הקיימת.

שלוש חברות אשר משקיעות בברזיל כבר פנו לחברת "INVENTA", אשר מתמחה ביעוץ פרוייקטים של חדשנות, בנוגע לאופציה של העברת מרכזי מחקרים אל מחוץ לברזיל.

"הסרת התמריצים וחוסר הוודאות בנוגע ליכולת התחזוקה, מרחיקים חברות אשר תכננו להשקיע בברזיל", טוענת קריסטימרה גרסיאה, שותפה בחברת הייעוץ.

"השעית החוק גורמת לחוסר ביטחון משפטי, בהחלטות של השקעות הנוגעות למחקרים ופיתוחים, שכבר נחשבים לנמוכים במדינה. עם הזמן ברזיל מתרחקת עוד ועוד מהמדינות המתפתחות, מבחינת היכולת להתחרות מול השקעות בינלאומיות ומול מרכזי מחקר רב- לאומיים", טוען ז'וזה ריקרדו רוריז קואליו, מנהל  מחלקת התחרותיות של "FIESP", פדרציה של תעשיות בסאו פאולו.

בברזיל תמריצי המס של מחקרים ופיתוחים, מייצגים 0,02%  מתוצר לאומי גולמי בשנת 2012, זאת על פי נתונים רשמיים עדכניים והזמינים ביותר. בצרפת הנתונים הראו 0,26%, ביפן 0,13%, בפורטוגל 0,09%, כבר בארה"ב ובסין 0,06% לפי OECD (הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי), נכון ל- 2013.

סקר שנערך על ידי "FIESP", עם 75 חברות מכלל המגזרים, מראה ש- 17% שוקלים להעביר את הפעילויות אל מחוץ לברזיל. ההערכה היא שכ- 700 מליון דולר שיועדו להשקעה ב- 2016 לא יושקעו יותר בעקבות השעיית "החוק הטוב".

 

נשארים מאחור

 

חברת "BIOLAB" לתרופות, אשר השקיעה כ- 22,5 מליון דולר במחקרים ופיתוחים בשנה האחרונה, וקיבלה כ- 2 מליון דולר על תמריצים, תשים בסוף סדר העדיפויות שלה 14 מתוך 64 פרוייקטים שנמצאים בפיתוח. "נצטרך להוריד קצב. מה שפחות חשוב ישאר בצד כרגע. אם ישאר כסף, הוא  ינוצל לטובת פרוייקטים שנמצאים 'בסוף הטור'. במידה ולא, הם יחכו לשנת 2017", אומר דנטה אלאריו ג'וניור, מנהל מדעי של BIOLAB. "נעשה את המקסימום על מנת לא להגיע לפיטורים". החברה מסתכמת ב 125 מקצוענים שמיועדים למחקר.

קבוצת "CRISTÁLIA", אשר פועלת בתחום התרופות והביוטכנולוגיה, גם היא צופה עיכובים בפרוייקטים שלה. בין הפרוייקטים אשר יכולים להרשות לעצמם להציב זמני אספקה מובטחים, נכללים אלה העוסקים בתרופות, שנמצאים בשלבי בדיקות קליניות לטיפולי סרטן השד, פרקים שגרונית  ובנוסף גם פיתוח של הורמון גדילה.

"עם השימוש ב'חוק הטוב', יכל להיות לנו ב-2016 ניכוי של כ- 4,7 מליון דולר במיסים, שיכלו להיות מיועדים לטובת פיתוח של טכנולוגיות חדשות, ועכשיו, עם השעיית החוק, צפוי עיכוב בפיתוח רעיונות חדשים", אומר אוגרי פאשקו, מנהל "CRISTÁLIA".

כבר החברות "M3" ו- "GE", החליטו להמשיך עם ההשקעות.

חברת "SENIOR SOLUTION", אשר מפתחת software לשוק הפיננסי, צפויה לחזק את תכנון המס שלה (תוכנית אשר מאושרת על פי חוק על מנת להפחית את המיסים שלה), זאת על מנת להיפגע כמה שפחות מהשעיית החוק, ולהמשיך להחזיק בכסף למטרת השקעות.

לדוגמא, פבריני דה קרבליו פונטס, מנהל פיננסי של החברה צפוי לשנות את השיטה שבה הוא משלם לבעלי המניות שלו. במקום לחלק דיבידנדים, הוא מתכנן לאמץ מערכת תשלום ריבית על הון עצמי, מה שיביא להפחתה של 19%  במיסים מהסכום שיחולק.

 

התגובה

 

השעיית החוק גרמה לסערה גדולה בקרב 58 עמותות עסקיות. באוקטובר, "ANPEI", עמותה לאומית למחקר ופיתוח של חברות חדשניות, שלחה מכתב פתוח לנשיאה דילמה רוסף,  על ההתכחשות באובדן האפשרי של מנגנון החוק אשר מקל במס בשנת 2016.

"ANPEI", אשר מאגדת חברות חדשניות מאמינה שיש לבצע הצבעה עד חודש מרץ ולדון מחדש בנושא ההשעיה.

נלדו דנטס, מזכיר העמותה, טוען שהוספו כבר 28 תיקונים הנוגעים להשעית החוק. הוא טוען שהתיקונים מחולקים לשתי קבוצות: הראשונה של אלו אשר לא מתייחסים לכתבה מתוך צפי ההשעייה, והקבוצה השנייה של אלו אשר משמרים את ההחלטה אבל מבטיחים פיצוי עתידי לחברות. פיצויים כמו האפשרות לזיכוי אשראי ב 2016, לטובת הקלה במס בעתיד.

דנטה טוען שהתמריצים לחידושים לא ייחודיים לברזילאים, אבל הם קיימים בכלכלות מפותחות כמו בארה"ב, צרפת, קנדה ודרום קוריאה.

משרד המדע והטכנולוגיה מכיר בעובדה  שיכולה להיות הפחתה במספר ההשקעות במחקר ופיתוח בשנה הקרובה, אבל הוא לא יודע להעריך את גודלה.

 

העתיד בסיכון- מי וכמה משקיעים:

BIOLAB

השקעה: כ- 22,5 מליון דולר (2015), אנשי מקצוע: 125

CRISTÁLIA

   השקעה: כ- 32 מליון דולר (2014), אנשי מקצוע: 200

SENIOR SOLUTION

השקעה: כ- 850 אלף דולר (2014), אנשי מקצוע: קרוב ל- 25

NATURA

השקעה: כ- 54 מליון דולר (2014), אנשי מקצוע: 250

TOTVS

השקעה: כ- 60 מליון דולר (2014), אנשי מקצוע: 2,000

GE

השקעה: כ- 250 מליון דולר (בין 2014 ל- 2020), אנשי מקצוע: 160

3M

השקעה: כ- 44 מליון דולר (2014), אנשי מקצוע: 160

BAUMER

השקעה: 5,8% מתוך מה שהרווח ב 2015**, אנשי מקצוע: 50

VALLÉE

השקעה: כ-30 מליון דולר (בחמש שנים האחרונות), אנשי מקצוע: 100

*מתייחס למרכז הפיתוח בריו דה ז'נרו

**לא פורסם

bottom of page